Zajímá Vás na čem pracuji?

Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte aktuální informace na sociálních sítích.

©2019  Andrea Jašková Architekt

 Rodinný dům 

 ve svahu 

Pozemek na kterém

je radost stavět

Když mne oslovila tato mladá rodina s projektem rodinného domu byla jsem nadšená. Podařilo se jim totiž získat nádherný pozemek ve svahu s výhledem na zalesněné kopce a rastr políček, nad kterým za hezkého počasí vykouknou i vrcholky Beskyd. S takovým základem je prostě radost pracovat.

Oba manželé, rodiče dvou malých dětí, jsou výborní grafici a tak bylo od začátku jasné, že nepůjde o zcela standardní stavbu. I když si přáli, aby byl dům se sedlovou střechou z přírodních materiálů a zapadal do kontextu vesnice, zabalili jsme jej do malinko abstraktního tvaru a odvážili se s interiérem. Dům tak zvenčí působí poměrně nenápadně, ale ne všedně a interiér je svěží, vzdušný a inspirativní prostor.

Oko do krajiny

Na začátku jsme pracovali s několika variantami, až nakonec zvítězila koncepce "oko do krajiny". Dům je jednoduchý kvádr se sedlovou střechou protaženou nad dlouhou terasu. Spolu s obvodovým zdivem tvoří lem - rám jako obraz krajiny. Všechny pokoje v přízemí tak mají otevřený pohled na meze, pole a stráně, jasně definovaný dřevěným obložením terasy.

Pozemek i dům je orientován na jih. Předsazená střecha chrání interiér před přímým slunečním svitem a přehříváním. Zároveň tvoří krytou verandu, na kterou lze vystoupit ze všech obytných mísností. Je důležitou a plnohodnotnou součástí domu. Přechod mezi interiérem a exteriérem. Místem kde se prolínají oba světy. Děti si zde hrají, tvoří, lebedí. Rodiče posedávají u večerního slunce. Návštěvy hovoří dlouho do noci...

Nadechnout se

Srdcem domu a hlavním společným prostorem je obývací pokoj s kuchyní, který je otevřený do krovu. Tato převýšená místnost dává pocit volnosti a svobody. Je lemována galerií s pracovním koutem, dominuje jí mohutný krb. Přiznaná konstrukce krovu mu dodává výtvarnost i rytmus a řád. Je to inspirativní prostor, kde se člověk může nadechnout a načerpat energii.

 

Domov je místo, kam by se měl člověk rád vracet, kde by se měl cítit nejlépe. Proto jsem zastánce světlých vzdušných prostor před tmavými a stísněnými, jaké jsou v tomto kraji spíše zvykem. Duševní a fyzické zdraví je prioritou před finanční úsporou, která je v nízkoenergetickém standardu marginální. 

Tento otevřený koncept je skvělý pro rodinu s malými dětmi a navíc umožňuje v případě potřeby adaptaci domu na vícepokojový či vícegenerační.

Pohodový a antistresový 

Přírodní materiály, měřítko domu i proporce jednotlivých místností, detaily, které zlepšují vzájemnou komunikaci, kouty k sezení i zašírávny ke čtení, průhledy do krajiny - tento dům má prostě vyzařovat klid a pohodu. Tady zkrátka každodenní stres nemá místo. Každý člen domácnosti si zde najde svůj prostor pro aktivitu i relaxaci. Rodina může být pospolu, a zároveň má každý z nich nachvíli kam uniknout a zůstat nerušen.

Na fasáde domu jsou tři výklenky - takové meditační okénka. Jedno veliké okno vyčnívá na západ, na široký parapet vedle krbu se vejdou dva dospělí i dvě děti. Mohou si číst, nebo jen tak rozjímat a pozorovat západ slunce. Druhé okénko je v ložnici. Je to další prostor, kam lze "zapadnout". Člověk se zde může schovat i za závěs a pozorovat krajinu. Třetí okno je vikýř v podkroví, takový malý lebedín s pohovkou a výhledem na jižní kopce. 

KLIENT / soukromý investor

AUTOR / Andrea Jašková

ROK / 2015