Zajímá Vás na čem pracuji?

Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte aktuální informace na sociálních sítích.

©2019  Andrea Jašková Architekt

 Rodinný dům 

 u letiště 

Dům s výhledem na tvrz

Majitelům se naskytla možnost zakoupit pozemek ve svahu s pěkným výhledem do krajiny a na památkově chráněnou tvrz. Severní část pozemku lemuje příjezdová cesta, východní a západní hranicí sousedí zástavba rodinných domů a jižní část je otevřena do krajiny. Parametry pozemku jsou tedy velmi příznivé. Největší potenciál je jeho jižní panorama s lesem, rybníkem, tvrzí, je vysoko nad okolními domy a z toho jsem se při návrhu snažila získat maximum. 

Dům jsem koncipovala jako dva jednoduché kvádry s výraznými rámy - lemováním, do kterého jsou vloženy vnitřní terasy a atrium. Tyto lemy tak definují venkovní obytné prostory jako přechod mezi interiérem a zahradou. Fungují jako rozšíření vnitřního prostoru, další pobytové zóny, které umožňují být venku na čerstvém vzduchu, ale zároveň ve stínu, v suchu, nerušeném soukromí stran sousedů.

Život na terasách

Všechny hlavní obytné místnosti jsou propojeny s exteriérem terasou. Z obývacího pokoje i kuchyně, z dětských pokojů i ložnice v patře je možné vyjít ven na prostornou a částečně krytou terasu. Terasa v přízemí je plně zastřešena a stává se plnohodnotnou částí domu, může zde být i letní kuchyně s grilem nebo ji přetvořit v zimní zahradu.

Kompaktní tvar

 

Klienti si přáli vytvořit prostorný obytný dům s velikou garáží i terasou. Spojila jsem tedy vytápěnou obytnou část a nevytápěnou část s garáží a terasou do kompaktního tvaru, který dává domu jednotný charakter. Tato koncepce umožní nízkoenergetický standard i když dům působí velkolepým dojmem.

Plynoucí interiér

Chtěla jsem také vytvořit interiér, který volně plyne. Všechny obytné prostory jsou propojeny vysokými dveřmi ke stropu, jednotnými materiály, maximálně prosvětleny, s dlouhými průhledy a stírají se tak hranice jednotlivých místností. Interiér tedy působí jako jeden kontinuální prostor. 

 

Jsou zde použity přírodní materiály jako dřevo, kámen, cihla nebo kov v přirozených odstínech a barvách. Interiér je tedy v základu neutrální s černými kontrasty. Lze ho tak kdykoli oživit barevnými prvky a libovolně je proměnit. Tím získá určitou nadčasovost, snese nejrůznější životní etapy i vizuální styly a zároveň si zachová svou jednoduchou eleganci.

KLIENT / soukromý investor

AUTOR / Andrea Jašková

ROK / 2016