Zajímá Vás na čem pracuji?

Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte aktuální informace na sociálních sítích.

©2019  Andrea Jašková Architekt

 Rekonstrukce 

 činžovního 

 bytu 

Generace singles

Cílem rekonstrukce malého bytu bylo vytvořit místo pro mladého člověka, který tráví hodně času na cestách. Do svého rodného Hradce si jezdí hlavně odpočinout a byt představuje zejména prostor pro setkání s přáteli. Proto chtěl své bydlení pojmout hravou formou.

Byt by měl plnit funkci příležitostného obývání i společenských akcí. Základní schéma bytu tedy bylo rozděleno na část soukromou, klidovou a část otevřenou návštěvám. To vyžadovalo celkovou proměnu dispozice. 

 

Původní dispozice bytu byla zanesena poněkud nešťastnými zásahy ze 70. let. Naší snahou tedy bylo prostory očistit, prosvětlit a vrátit jim původní jednoduchost a přehlednost. Několik menších místností bylo propojeno do příjemně velkého prostoru pro kuchyni, jídelnu a obývací pokoj.

Místo pro setkávání

Obývací pokoj s kuchyní je hlavní prostor bytu. Hosté zde mohou posedět u velkého jídelního stolu, který se zároveň proměňuje v bar s úložným prostorem pro doplňky ke stolování. Velká plocha v pozadí stolu je natřena tabulovou barvou a návštěvníci na ní rádi zanechávají vzkazy nebo se baví kreslením obrázků.

Kuchyně je umístěna podél hlavní nosné zdi a plynule přechází do obývacího prostoru. Cílem však bylo vlastní funkci co nejvíce potlačit, proto je zvolena bílá barva kuchyňské linky a vizuálně tak splývá s obvodovou stěnou. Kuchyňská linka je osvětlena barevnými diodami a světelnou atmosféru lze měnit dle nálady.

 

Stěna obýváku je potažena tapetou s mapou světa, kterou protínají police jako rovnoběžky. Majitel si zde plánuje sbírku suvenýrů z cest.

Zářivé kontrasty

Vzhledem k malé ploše bytu jsme zvolili celkově světlý interiér, který však kontrastuje s černou podlahou. Přidání jednoduché barevnosti pomocí textílií, koberců, obrazů nebo tabulového nátěru je způsob oživení interiéru, který lze kdykoli proměnit. Pokud majitele modrá a žlutá v bytě zachvíli omrzí, přemalováním tabule a výměnou závěsů může velmi rychle a jednoduše být na příští párty s přáteli třeba červený...

Interiér by však neměl být navržen pouze pro chvíle, kdy jsou zde hosté. Musí být také funkční a praktický pro majitele. Je zde dostatečné množství "skrytých" úložných prostor. Úložné skříně jsou rovněž bílé a působí téměř neviditelně, nepoutají pozornost. Byt stále působí uklizeně a čistě. Spojovacím prvkem všech místností jsou pak otevřené police, které oživí barevné předměty, knihy a květiny. 

Originální a cenově příznivý

Vzhledem k tomu, že se nejedná o byt pro trvalé bydlení, byl jeden z hlavních požadavků investora přijatelná cena rekonstrukce. Aby byl byt využit smysluplně, je zde vše zhotoveno na míru, nejsou zde žádné designové kousky produkce, vše, kromě židlí a pohovky je navrženo autorsky. Třeba věšák v předsíni je vyroben z ocelových trubek a objímek.

Černá podhla je vytvořena ze dvou vrstev dřevotřískových desek, natřených černou barvou pro průmyslové provozy. Nábytek je vyroben na míru z bílého lamina.

 

Ložnice má svou soukromou koupelničku. V koupelně jsou použity cementové stěrky i na podlaze v kombinaci s černou keramickou sprchovou vaničkou. Malinká koupelna působí kompaktně a je do ní přivedeno přirozené světlo pomocí světlíku z oddělené toalety. 

KLIENT / soukromý investor

AUTOŘI / Andrea Jašková, Ondřej Lipenský

FOTO / Jiří Ernest

ROK / 2012