Zajímá Vás na čem pracuji?

Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte aktuální informace na sociálních sítích.

©2019  Andrea Jašková Architekt

 Mezonetový byt 

 v podkroví 

 na Letné 

Jak se tady bydlí

Proč se mluví o mezonetových a podkrovních bytech jako o těch nejlepších? Jsou světlé, prostorné, vzdušné, nabíjí energií a mají mnoho dalších pozitiv.

 

Tím, že jsou umístěny v nejvyšších patrech činžovních domů, jsou většinou hodně prosluněné, nepřekáží jim totiž domy sousedních bloků a slunce zde svítí po celý den. Je zde také mnohem čistší vzduch než v přízemních bytech v rušných ulicích plných aut, větší klid a atmosféra krovů má také něco do sebe.

Tektonika trámoví působí dynamicky, inspirativně, převýšený prostor dodává energii a člověk se zde cítí tak nějak svobodněji. Umístění domu nedaleko pražské Stromovky a Letné je bonus, který činí byt ještě výjimečnějším. Proto stačilo jen málo, aby mohl sloužit k pohodlnému bydlení pro rodinu s dětmi.

Akcenty, barvy a hra

Základní kostra bytu je zrealizována v neutrálních barvách. Dominuje zde dřevo, převážuje bílá a do toho vstupuje černá konstrukce ocelového schodiště.

 

Byt jsem tedy doplnila černými akcenty, zejména světly, ale i některými prvky nábytku nebo doplňky. Kromě odstínu dubového dřeva je černá barvou, která spojuje všechny místnosti v bytě. 

Zadáním totiž byla hravá barevnost v bytě pro rodinu s dětmi. Pro každou místnost jsem tedy zvolila jednu dominantní barvu. Ložnice je v uklidňujících modrých tónech, dětský pokoj rozzáří energická žlutá, vstupní chodbu razantní červená a v obývacím prostoru pak dominuje zelená. Černá je zde uzemňujícím prvkem, který prostory vizuálně propojí.

Autorská tvorba 

i designová klasika

V bytě jsou zkombinovány tři hlavní principy. Základní úložné prostory, jako jsou vestavné skříně, kuchyně a praktické vybavení v levnější kategorii sériové výroby, designové prvky klasiky jako jsou židle Eames nebo barovky Magis a autorský nábytek vyráběný na míru z dubového dřeva.

Jídelní stůl je můj originální návrh, ale také koncepce kuchyňského ostrůvku, který z klasické kuchyňské skříňky jednoduše vytvoří centrum dění nebo malé pojízdné stolečky na kolečkách. 

Zrcadla v ložnici i vstupní chodbě jsou také autorské a vlastnoručně je vyrobený i žárovkový lustr nad jídelním stolem. Stejně tak věšáky v předsíni nebo dětská postýlka vyplétaná sítí.

Na houpačce

Nosné trámy v převýšených prostorech můžete využít různě, třeba na zavěšení houpačky a to nejen pro děti. Můžete ji taky vyměnit za závěsné křesílka pro návštěvy. 

Úzká galerie nad hlavním obytným prostorem je využita jako pracovna. Zavěšený stůl bez nohou je využitelný po celé své délce a slouží i jako police. Při práci je tak možné komunikovat s rodinou a mít přehled o tom, co dělají děti. Ty zároveň nemají přístup k technice.

Dětský pokoj je zařízen jednoduše a účelně tak, aby mohl reagovat na potřeby rostoucích dětí. Není tedy klasickým trendy pokojíčkem, dětskost je zde vznesena prostřednictvím aktuálně oblíbených prvků a hraček a roste s dětmi. Lodžie, která je otevřena na západ je dalším prostorem, kde rodina tráví odpolední slunné dny, venkovním pokojíčkem i malou zahrádkou.

KLIENT / soukromý investor

AUTOR / Andrea Jašková

FOTO / Robert Žákovič

ROK / 2013