Zajímá Vás na čem pracuji?

Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte aktuální informace na sociálních sítích.

©2019  Andrea Jašková Architekt

 Malý pokoj 

 pro dvě děti 

Dvě děti a 13 a půl metru

Bydlení na pražském Vyšehradě má své velké výhody, ale také nevýhody. Dobrá dostupnost služeb i centra města je podmíněna menšími prostory k bydlení ve starší zástavbě. Dvě děti mají k dispozici pokojíček který má stěží 13 a půl metru čtverečních. Je vůbec možné vytvořit pro oba dostatečně komfortní prostor?

Bylo potřeba využít opravdu každičký kout. Vytvořit dostatek úložných prostor, ale malinký pokoj příliš nezahltit nábytkem. Dvě děti, kluk a holka, budou vyrůstat a jejich potřeby a nálady se budou měnit. Kadžý potřebuje svůj prostor, své soukromí, ale i místo pro společnou hru.

Z několika variant jsme společně vybrali takovou, kdy jsou postele obou dětí umístěné pod stropem a pod nimi pracovní stoly oddělené úložnými policemi.

Schodiště ze skříně

Pokoj je široký dva a půl metru a má tvar protáhlého lichoběžníka. Na jedné straně je veliké okno a na straně druhé jediné místo, kam lze umístit hluboké šatní skříně. Postele jsou situovány naproti vstupních dveří na nosné cihlové zdi. Do té jsou kotveny i nosné prvky patrových postelí, což umožňuje velmi subtilní matracové rošty a podesty.

Místo pro schodiště k patrovým postelím bylo opravdu minimální. Schodiště je velice úsporné a prostor pod ním je využit jako knihovna. Otevřené police jsou kombinovány s uzavřenými skříňkami a šuplíky. Knihovničky mezi stoly tvoří různě veliké police a schovají nejrůznější dětské poklady. Zároveň vytváří bariéru mezi oběma pracovními stoly a děti tak mají každý své soukromí a klid na práci.

Vyplétané zábradlí si vyrobili děti s rodiči

Bezpečnost u postelí je zajištěna sítí z bavlněných provázků. Tento jednoduchý princip je funkční a zároveň prostor celkově odlehčí. Za provázkovou pavučinou je navržena i kolejnice pro závěs, který je možné kdykoli doplnit a ještě zvýšit soukromí, nebo zlepšit zatemnění při spánku. Zábradlí si vyplétali sami rodiče podle navrženého schématu do navrtaných oček. 

Barevnost je volba dětí

Nábytek je v kombinaci bílé a dřeva, které ladí s původní parketovou podlahou. Stěny jsou pak natřeny výraznými barvami, které si vybraly sami děti, a které lze kdykoli jednoduše obměnit. Pokojík tak za chvíli bude zase jiný...

KLIENT / soukromý investor

AUTOR / Andrea Jašková

ROK / 2014