Zajímá Vás na čem pracuji?

Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte aktuální informace na sociálních sítích.

©2019  Andrea Jašková Architekt

 Interiér bytu 

 v rodinném 

 domě 

Tmavé dřevo a petrolejová

V přízemí rodinného domu bydlí mladá rodina s malými dětmi. Jejich bydlení vznikalo živelně a naprosto nekoncepčně. Byt je tedy nedávno přestavěn, ale nevyhovuje funkčne, dispozičně ani vizuálně. Bohužel však nebylo možné do nedávné přestavby příliš zasahovat, takže mým úkolem byla především vizuální stránka a praktická úložná řešení.

Vstupní chodba, kuchyně, jídelna i obývací pokoj tvořily jednotlivé místnosti, vzájemně propojeny různě velikými otvory bez dveří. Rozhodla jsem se je ještě více propojit a průchody maximálně rozšířit tak, abychom nemuseli zasahovat do nosných konstrukcí. Byt jsme tak očistili od různých příček, přizdívek a nadezdívek a získali jednoduchý čistý základ pro umístění vestavného nábytku s odstíny petrolejové a tmavého dřeva, které si majitelé přáli v bytě použít.

Prosvětlit podlahou

Protože je v bytě jen velmi málo oken, která jsou navíc nevhodně orientována, slunce zde téměř nesvítí, a pokud, tak jen v odpoledních hodinách. Majitelé zároveň preferují tmavé dřevo i celkově tmavé odstíny. Protože jsem se snažila jejich přání vyhovět a s tmavým dřevem i petrolejovou modří pracovat, zvolila jsem světle šedou podlahu z litého betonu, která místnosti vizuálně sjednotí a zároveň odlehčí a prosvětlí.

Dřevěné akcenty zakomponované v nábytku pak působí dominantně, výrazně, dají vyniknout dřevěnému fládru, ale místnosti příliš neztmavují. Petrolejová barva se k tmavému ořechu výborně hodí. Tmavé dřevo má v sobě totiž teplé odstíny a chladná modř zase působí čistě a moderně. Další nábytek je pak z běleného dřeva s přiznaným fládrem, doplněný bílými prvky. Tento barevný základ lze doplnit nejrůznějšími odstíny zelené či žluté.

Pracovní kout

a koutek na čtení

V obývacím pokoji už byla ne příliš vhodně umístěna krbová kamna, přímo vedle dveří do ložnice. I když by bylo žádoucí mít krb jako dominantu obývacího prostoru nebo jídelny, dostali bychom se do kolize s přístupem k ložnici. Proto jsem zde umístila knihovnu s pohovkou na čtení a hlavní dění tak od ložnice malinko oddělila, aby se provozy vzájemně tolik nerušily.

Majitelka také potřebovala pracovní kout pro práci z domova, odkud by měla přehled o dětech. Zároveň bylo nutné koutek vizuálně oddělit, a rychle tak uklidit, když příjdou hosté. Dělící stěnu mezi pracovnou a obývákem tvoří knihovna, která je přístupná z obou stran, knihy tak tvoří přirozenou bariéru a zároveň je z pracovny vidět do kuchyně. Posuvnými dveřmi z kouřového skla se pracovna stává zavřenou skříní.

KLIENT / soukromý investor

AUTOR / Andrea Jašková

ROK / 2014