Rodinný dům v Hostivici

Rodinný dům v Hostivici

PROJEKT
2014
LOKALITA
Hostivice
KLIENT
soukromý investor
AUTOŘI

Na okraji obce Hostivice nedaleko od Prahy si investoři vybrali pozemek v klidném místě nedaleko Hostivických rybníků. Lokalita není ničím specifická, jedná se o standardní zástavbu rodinných domů. Proto je dům navržen převážně jako přízemní, obklopený vlastní zahradou. Společné obytné prostory jsou umístěny do přízemí, mírně zapuštěny do svahu, takže zahrada domu tvoří hlavní kulisu. V patře je pak soukromá zóna, tedy ložnice s vlastní terasou a malým kouskem střešní zahrady. 

Lokalita

V blízkosti Hostivických rybníků byla vybudována nová zóna rodinného bydlení. Pozemky umístěné do mírného svahu jsou všechny přibližně stejně veliké, vytvořené na "zelené louce". Vlastní parcela tedy není ničím charakteristická, výhled na nedaleký lesík bude brzy omezen výstavbou nových rodinných domů. Hlavním cílem tedy bylo vytovřit dům, který maximálně čerpá z vlastního pozemku.

Vstupní požadavky

Pozemek nese řadu omezení, daných místním regulačním plánem, vytvořeným developerem. Jsou zde jasně vymezené odstupové vzdálenosti od hranic pozemků a vjezd na parcelu, nebo předepsaná forma oplocení, která má zajistit jednotný charakter v celém areálu. 

Hlavní idea

Majitelé si přáli převážně přízemní dům s velkou terasou s návazností na zahradu. Dům má tedy jednoduchou koncepci. Tvoří jej dva kvádry, které jsou vzájemně odlišeny materiálem, a vymezují tak společnou a soukromou zónu. Přízemní část je navržena z betonu a tvoří tak jakýsi pevný základ domu, který nese horní kvádr s celodřevěným obložením a střešní zahradou. V přízemí jsou umístěny veškeré společné prostory a hlavní obytná část domu. V patře jsou pak pokoje dětí a ložnice rodičů.

Funkční schéma domu

Vstup i vjezd k domu je ze západní strany pozemku. Do hmoty domu je zapuštěna krytá veranda, která navazuje na jižní terasu. Součástí domu je také garáž pro dvě auta. Přes "filtr", který tvoří technická část a prostorná šatna je pak průchod do hlavního obytného prostoru. Obývací pokoj s krbem a přímou návazností na venkovní krytou terasu pak volně přechází v jídelnu a kuchyni, umístěnou v severní části domu. Na obývací pokoj navazuje část domu s pokojem pro hosty a pracovnou, malou tělocvičnou a společnou koupelnou. 

 

Do hlavního prostoru vstupuje schodiště, které vede do soukromé zóny v patře. Jsou zde dva dětské pokoje s výhledem do zahrady, koupelna a ložnice rodičů s vlastní šatnou a malou koupelnou.

Život kolem domu

Hmota domu v patře je výrazně menší a ustoupená oproti spodní nosné konstrukci a je zde prostor pro prostornou střešní terasu s malou zahradou. Na střešní terasu je přístup z malého "balkónu" a má východní část, která může sloužit jako "herna" dětí a západní část, jako "relaxační zóna" pro rodiče.

 

Přízemní terasa, která přímo navazuje na zahradu, je pak převážně společným venkovním obytným prostorem. Částí terasy zde "prorůstá" zahrada a může zde být i vodní prvek, který zpříjemňuje klima spolu s textilním zastřešením. Terasa je zapuštěna do mírně svažitého pozemku a vymezuje ji zídka, která tvoří opěrný i odvodňovací prvek. Zídka je na některých místech obložena dřevem a tvoří další prostor k sezení i pro početnější návštěvy.