Pokoj pro dvě děti

Pokoj pro dvě děti

PROJEKT
2014
LOKALITA
Praha Vyšehrad
KLIENT
soukromý investor
AUTOŘI

Vytvořit pokoj pro děti v minimálním prostoru se zachováním soukromí pro bratra i sestru je zadání, se kterým mne oslovili rodiče dětí. "Chceme vzdušný a světlý prostor, máme rádi přírodní materiály, nechceme pokoj příliš zastavět, ale zároveň nabídnout dětem soukromí a nerušené soužití v souladu s jejich dospíváním", byly požadavky, na kterých se shodli. Návrh se tedy snaží maximálně využít malý prostor, postele dětí jsou vyvýšeny a prostor pod nimi využit jako pracovní plocha. Mlynářské schodiště je využito jako knihovnička. A prostor za dveřmi je pak velká šatní skříň.

Malý pokoj pro malé, ale i velké děti

Pokoj má tvar protáhlého obdélníka a jeho plocha je necelých 15 m2. Prostor pro spaní je vyzdvižen nad úroveň podlahy a uvolňuje prostor pro hraní a kreativní činnost. Pod postelemi se nacházejí dva komfortní pracovní stoly, které jsou vzájemně odděleny  knihovničkou, která zároveň slouží jako schodiště do patra.

 

Schody jsou minimalizovány tak, aby zaplnily co nejméně z šířky pokoje a zároveň splnily pohodlný přístup pro děti. Vyzdvižením spací zóny pod strop zde vznikne dostatek prostoru i pro hraní a odpočinek. V nejméně osvětleném prostoru za dveřmi je pak prostorná šatna pro obě děti.

 

Prostor pro spaní je obalen ochrannou sítí z pružného lana, která zajistí bezpečí dětí. Prostor má také tři světelné okruhy - hlavní stropní osvětlení, osvětlení pracovních stolů a světýlka na čtení ve spací zóně.

 

Průběžný pracovní stůl je mírně zapuštěn a je tak zajištěno určité soukromí dětí. Každý stůl je opatřen magnetickou nástěnkou a osvětlením, zapuštěným do podhledu postele.

 

Technické řešení

Celý interiér na navržen truhlářsky na míru. Nosný rám zábradlí je ocelový propletený pružným textilním lanem avšak s malou roztažností. Podpůrnou konstrukci postelí tvoří knihovny, které jsou umístěny po stranách a uprostřed patra. 

 

Svítidla jsou navržena s povrchovým vedením z obdobného textilního kabelu, jaký je použit na zábradlí. Každá z postelí je doplněna závěsem a prostor pro spaní tak lze zcela uzavřít za textílii. Lamičky umístěné u každé z nich tak v noci vytvářejí dojem lampiónu.